Вибір і облаштування септика

Проблема, як виконати облаштування септика своїми руками, щоб утилізувати  відходи, що утворюються в результаті діяльності людини в разі відсутності на присадибній ділянці центральної каналізації, близька всім власникам приватних будинків чи дач. Сьогодні існує прекрасна альтернатива вигрібних ям, які використовувались раніше – локальна очисна каналізація, яка називається септиком. На даний момент на ринку представлено безліч моделей септиків, що виробляються різними фірмами. Однак необхідно також враховувати, що облаштування септика в приватному будинку можливо і своїми руками. Про особливості вибору ми поговоримо в нашій статті, також ми розповімо про різні варіанти вирішення даної проблеми.

Види конструкції септика

Багатокамерний септик. Стоки в ньому, перетікаючи протягом 10 днів в декількох камерах, добре розкладаються бактеріями. З багатокамерних септиків стічні води можуть випускатися прямо у водойми і річки або бути використані для господарських цілей. У зв’язку з досить високою вартістю таких септиків та їх обслуговування, їх спорудження виправдане, коли створюється спільна каналізація для великого числа будинків, однак, що не перевищує 200.

Однокамерний малий септик.Застосовується, коли каналізація влаштовується для будинків, у яких водоспоживання добове не перевищує 1куб.м.
Дво-або трикамерний малий септик. Схема пристрою септика такого виду:
Велика ємність, в яку стоки потрапляють спочатку. Тут відстоюються тверді крупні речовини, що переробляються бактеріями в мул, який вимагає періодичного (до двох разів на рік) викачування, при цьому в ємності залишають мінімум 1/6 частина мулу.
Мала ємність, часто відокремлена від великої перегородкою. У ній осаджуються тверді дрібні речовини. Осад мулу з цієї ємності також необхідно до двох разів на рік видаляти.
Коли проводиться пристрій септика – принцип роботи будь-якого обраного виду малого септика увазі необхідність відводу відстояної води в грунт, приміром, за допомогою дренажної системи або фільтруючого колодязя. Вони і утворюють третю камеру.

Вибір матеріалу для самостійного виготовлення септика

Від вибору для влаштування зливної ями септика матеріалу, багато в чому залежить трудомісткість і вартість будівництва всієї локальної очисної каналізації.

Основні матеріали:

– Збірний залізобетон.
– Пластиковий септик.
– Цегла.
– Монолітний бетон.

Вибір матеріалу залежить від наступних факторів:

Збірний залізобетон ефективний при будівництві однокамерного септика. Перевагами такого септика є висока міцність, оскільки заводської бетон водонепроникний і дуже щільний, довговічний, стійкий до ерозії, а також швидкість його будівництва, яке може бути зроблено практично за один день.
При порівнянні септиків з цегли або монолітного бетону зазвичай перевага віддається цегельному септика, так як його будівництво значно простіше і швидше. Збірка опалубки для виробництва монолітного бетону дуже трудомістка.

Пластиковий модуль практично є вже повністю готовим модулем, монтаж якого полягає тільки в тому, щоб його правильно встановити. Такий септик довговічний і надійний, але і ціна у нього висока. Крім цього, тиск грунту стінками пластикового септика витримується погано. У разі, коли вироблено пристрій септика на дачі в грунтах з високим рівнем грунтових вод постійні коливання стінок даного виду локальної очисної каналізації може привести до розгерметизації стиків трубопроводів і порушення необхідного ухилу каналізації. Дані обставини створюють необхідність бетонування пластикового септика або влаштування над ним збірного або монолітного залізобетонного перекриття з опорами, що здорожує пластикову конструкцію.