Тротуарна плитка – дуже технологічний матеріал. Укладання тротуарної плитки можна здійснювати вручну або за допомогою спеціальних машин. Обслуговування та догляд тротуарної плитки вимагає мінімальних витрат.

Види тротуарної плитки

Тротуарна плитка виробляється двома способами:
– Вібропресуванням;
– Вібролиттям.

Технологія вібропресування полягає в тому, що вібрація жорсткої бетонної суміші в пуансон -матриці проводитися під дією вібрації (вібростіл) і тиску на обладнанні, вібропрес. Цей метод має ряд переваг:

– Висока продуктивність;
– Високий ступінь автоматизації;
– Можливість виробляти тротуарну плитку будь-яких забарвлень;
– Можливість виробляти двошарову тротуарну плитку.

Тротуарна плитка, що виготовляється методом вібропресування , характеризується високою морозостійкістю, міцністю, низькими коефіцієнтами стирання і водопоглинання.

Тротуарна плитка методом вібролиття

Поряд з гладкою поверхнею випускаються вироби тротуарної плитки , що імітують цеглу, бруківку, дошки і навіть дерев’яні спиляти. А застосування в процесі виробництва тротуарної плитки кольорових пігментів дозволяє задовольнити запити самих вимогливих споживачів.

Бетон використовуваний для виробництва тротуарної плитки включає в себе цемент, заповнювачі, воду і добавки. Але враховуючи високі вимоги до міцності і зносостійкості готових виробів тротуарної плитки, виробники застосовують тільки спеціальні матеріали. Високоякісний портландцемент марки М500 дозволяє готовому покриттю з тротуарної плитки довгий час витримувати щоденні навантаження. Як заповнювач для тротуарної плитки використовується пісок і щебінь, причому тільки певних фракцій і з високою міцністю на стиск.

Але наявність якісних компонентів ще не гарантують якість готових виробів тротуарної плитки. Тільки при строгому дотриманні пропорцій і технології виробництва можна отримати тротуарне покриття, що відповідає всім вимогам.

Визначити якість тротуарної плитки або бруківки без спеціальних приладів та обладнання практично неможливо. Однак якщо знати, на що саме варто звернути увагу при виборі продукції такого роду, можна убезпечити себе від деяких помилок.

Основні переваги тротуарної плитки, порівняно з суцільним асфальтобетонним покриттям :

– Висока екологічність на відміну від асфальту покриття з тротуарної плитки не розм’якшуються в спеку і не виділяють летких нафтових продуктів;

– Зазори між тротуарними плитками запобігають скупчення вологи та освіта калюж, будучи природним водовідведенням;

– Штучний камінь не перешкоджає водо- і газообміну зелених насаджень;

– Довговічність, камінь, нехай навіть і створений людиною, матеріал зносостійкий і дуже довговічний, а навіть якщо десь навантаження на неї виявляється занадто високим, виправити ушкодження не представляє великої проблеми;

Окрему увагу слід приділити яскравості кольору тротуарної плитки або бруківки. Зазвичай тротуарна плитка сірого кольору коштує дешевше, ніж кольорова. Вібропресована тротуарна плитка не відрізняється різноманітністю кольорів: в основному це сірий, жовтий, зелений, червоний, коричневий відтінки. Кольорова вібролита тротуарна бруківка виглядає яскравіше, тому що при її виробництві використовується як сірий, так і білий цемент. А крім того, її роблять двох -і навіть триколірної. Тому з точки зору дизайну вібролитої тротуарна плитка більшою мірою підходить для оформлення ділянок навколо котеджів або дач.

Разом з плиткою і бруківкою виробники пропонують бордюри, кутові елементи, пандуси для мощення при перепадах висот і навіть водовідводи. І якщо укладання тротуарного покриття виконана грамотно, воно прослужить довгі роки без ремонту.

Технологія укладання тротуарної плитки

Технологія укладання тротуарної плитки ділить весь процес на 3 основних етапи:

1 . Підготовчі роботи;
2 . Укладання бруківки;
3 . Закладення швів з віброущільненням поверхні майданчика.

Укладання бруківки включає:

– Додаткову розмітку території за допомогою шнура , яка виробляється щоб уникнути зсуву плит при розкладці;
– Укладання тротуарних плит з простукуванням гумовим молотком і перевіркою точності укладання кожні 3м;
– Видалення зайвих частин тротуарних плит по краях за допомогою спеціальних інструментів (у разі необхідності).

Закладення швів з віброущільненням включає:

– Обробку викладених бруківкою територій віброплитою;
– Заповнення щілин між тротуарними плитами чистим річковим піском з рівномірним розподілом його по всій території;
– Повторну обробку віброплитою і заповнення щілин піском з подальшим його розподілом .

Професійне укладання тротуарної плитки

У малих кількостях, при легких умовах експлуатації (наприклад, доріжка в приватному будинку або на дачі, вимощення будівлі, де не буде проїжджати автомобіль і т.д.) тротуарну плитку можна укласти самостійно, своїми руками і зробити це зовсім не важко.

Запропонована технологія укладання тротуарної плитки дуже проста. Для початку потрібно вибрати колір тротуарної плитки і дотримуючись інструкції з укладання укласти тротуарну плитку акуратно і красиво.

Для укладання тротуарної плитки знадобляться:
– Кельма;
– Гумовий молоток;
– Шнур;
– Дерев’яні або металеві кілки;
– Будівельний рівень;
– Поливальний шланг;
– Розсіювач для шланга;

Варіанти укладання плитки
– Якщо грунт м’який, необхідно його зволожити ( пролити водою зі шланга ) і утрамбувати;
– Розрахувати висоту підстави (бажано прийняти її на 2см вище, адже при ущільненні відбудеться усадка);
– Відміряти на кілках висоту насипу піску. Висота насипу повинна бути 5 -7см;
– На зазначеній висоті натягнути між колів шнур;
– Відсипати по всьому майданчику пісок і розрівняти його граблями;
– Ретельно пролити водою зі шлангу до того моменту, щоб стояли калюжі;
– Приблизно через 2-3 години в сонячний день, або на наступний день, якщо погода похмура профілем вирівняти поверхню до рівної гладкої форми;
– Приготувати піщано- цементну суміш у складі 8/1;
– Висота піщано -цементної суміші повинна бути 3 – 4см.;
– Відміряти на кілках висоту насипу піщано -цементної суміші і натягнути шнур;
– Відсипати суху піщано- цементну суміш, розрівнят ;
– Зробити стяжку швелером до рівній поверхні.

Кольорова тротуарна плитка біля будинку
Тротуарну плитку треба класти від себе на підготовлену поверхню. Укладати тротуарну плитку треба по діагоналі , накладати нову плитку зверху таки чином , щоб вона щільно прилягала до попередньої щоб уникнути збільшення товщини швів.

Якщо тротуарна плитка лягла нерівно, кельмою акуратно підкласти під неї пісок і трамбуванням обережно вирівняти її знову. Після закінчення укладання тротуарної плитки слід в місцях явних перевищень вирівняти елементи мощення за допомогою гумового молотка під будівельний рівень. Закінчивши укладання всіх тротуарних плиток, потрібно промести шви піщано-цементною сумішшю .

Зі шлангу з розсіювачем зволожити піщано- цементну суміш у зазорах. Після цього при необхідності досипте в зазори між тротуарними плитками ще суміш. У місцях підвищеної вологості ( наприклад , під стоками з дахів) потрібно використовувати суху піщано- цементну суміш (3 /1).

Звичайно ж після укладання тротуарної плитки за нею потрібно доглядати. Тротуарну плитку, як і будь-яке інше покриття, необхідно іноді чистити. Коли покладена сіра тротуарна плитка, то вона вимагатиме менше догляду, якщо ж плитка кольорова , то її обов’язково потрібно мити.

Прибираючи сніг або лід з покриття з тротуарної плитки – не потрібно використовувати металеві предмети. Також тротуарна плитка не любить фарб та інших лакофарбових і хімічних речовин.